Jak se zrodila Geotrika

Na počátku všeho byla keška.

Keška, kterou jsem našel 21. června roku 2013 nedaleko Kladna. Bez GPSky, bez hintu a vlastně i bez jakýchkoliv znalostí geocachingu. Můj první nález.

Toho dne jsem ještě netušil, že s otevřením oné krabičky se přede mnou otevírá i úplně nová životní etapa. Svět geocachingu mě ale polapil velmi rychle a brzy bylo jasné, že mě taky jen tak nepustí...

Netrvalo dlouho a vyluštil jsem svou první mysterku, absolvoval první nočku, vylezl kvůli krabičce na první strom, prolezl první kanál... A hlavně jsem díky keškám objevil obrovské množství zajímavých a skrytých míst a zažil spoustu nevšedních zážitků.

Jak šel čas a má náklonnost ke geocachingu postupně začala přerůstat v posedlost, jednou přišel den, kdy jsem zatoužil po nějakém tom kousku oblečení s naší oblíbenou tématikou. Prohlédl jsem tedy snad všechny české geocachingové e-shopy ve snaze najít tričko, které se mi zalíbí natolik, že bych si ho koupil. Mé hledání však bylo neúspěšné.

Tehdy jsem si řekl, že si vytvořím tričko vlastní - nápadité, originální a takové, které budu rád nosit nejen na kešové výpravy, ale i v civilu. Když jsem však na něm začal pracovat, najednou jsem si uvědomil, že nápadů na potisky mám celou řadu - dokonce tolik, že takové množství triček bych nikdy sám neunosil...

Co když ale někdo hledá to samé, co já?

A tak se zrodil nápad na založení obchodu s tričky na geocaching. K přeměně mé představy v realitu ještě bylo potřeba hodně dřiny, celou dobu mě však hnala dopředu představa toho, jak někdo z vás, velevážení kačeři a kačerky, uskuteční po spuštění e-shopu první objednávku :-)

Proč jsme tady

Geotrika jsem nezaložil jen tak pro nic za nic. Nezaložil jsem je, aby se ze mě stal kačer milionář. A nezaložil jsem je ani proto, že bych jinak neměl co dělat a potřeboval bych si najít něco, na čem budu pracovat. (Kdo by se chtěl během slunných letních dní dobrovolně prokousávat zákony o ochraně osobních údajů, když může lovit kešky?)

Přesto důvod existuje. Může to znít jako klišé, ale Geotrika jsem založil hlavně kvůli vám. Kvůli lidem, kteří geocachingem žijí.

Chci, abychom my, kačeři a kačerky, mohli svůj koníček (životní styl, posedlost, závislost, úchylku - jak to kdo cítí) prezentovat i jinak, než jen hledáním krabiček.

Abychom se mohli cítit s geocachingem spjatí i ve chvíli, kdy zrovna nedržíme GPSku v ruce a nejdeme za šipkou.

Abychom na naši „víru“ třeba obrátili i mudlu, kterého naše tričko náhodou zaujme.

A v neposlední řadě, abychom se u toho všeho cítili v Geotrikách dobře a bavilo nás je nosit :-)

Jaké jsou naše finální souřadnice

Pokud jednou nastane den, kdy bude mít každý kačer na světě své vlastní Geotriko, bude to jistě skvělý úspěch. To ale není má vize, ani vize značky Geotrika.

Myslím si, a jistě nejsem sám, že s narůstající popularitou geocachingu se stále více zapomíná na jeho původní hodnoty - na ochranu přírody, na radost z každé nalezené krabičky, na úctu k ownerům, na vzájemný respekt mezi sebou, na dodržování pravidel hry...

Já sám se snažím tyto „zapomenuté“ hodnoty dodržovat. Pokud Geotrika přispějí k tomu, aby je dodržovalo také co nejvíc dalších kačerů a kačerek, pak budu vědět, že to co dělám, dělám správně.

Říká se, že v geocachingu si každý najde to své, a já s tím nemohu než souhlasit. Neodsuzuji FTFkaře ani honibody, nemám nic proti powertrailům ani keším „u patníků“. Přesto si myslím, že i v dnešní době je možné provozovat náš koníček tak, abychom se tím nejen bavili, ale abychom tím zároveň byli prospěšní přírodě, našemu okolí a naší planetě.

Ať už hledám, nebo nehledám keše, chráním přírodu, jak jen to jde. Respektuji ostatní kačery i mudly. Mým hlavním dopravním prostředkem je kolo, ne auto. Třídím odpad - nechci za pár let lovit na smetišti. Dodržuji pravidla, protože bez nich nemá hra smysl.

A konečně, nezapomínám se u toho radovat z každé kešky, z každého místa, z každého okamžiku -protože o to jde především.

Zkuste to taky :-)

Ať vás signál provází!

podpis